Historia

Szczawno Zdrój to miejsce niezwykłe ze względu na swoją bardzo długą historię oraz niepowtarzalny nastrój. Znane głównie z leczniczych właściwości swych wód przez lata przyciągało światowe towarzystwo. Bywali tutaj Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski, Józef Korzeniowski, car Mikołaj I, cesarz Wilhelm II, król Konstantyn I oraz Winston Churchill. Warto wspomnieć, że urodził się tu Gerhard Hauptmann, laureat nagrody Nobla w 1912 roku.

Prawdziwą karierę kurort rozpoczyna w wieku XIX, przyjmuje wtedy pierwszych kuracjuszy. Twórcą sławy Szczawna jest bez wątpienia pierwszy lekarz uzdrowiska Samuel August Zemplin. Z jego inicjatywy wybudowano w mieście pierwszy pensjonat („Pod Topolą), gospodę na Wzgórzu Gedymina oraz założono piękny park zdrojowy.

Cały wiek XIX to ciągły rozkwit kurortu, czas koncertów Henryka Wieniawskiego, budowy infrastruktury kuracyjnej oraz okres rosnącej liczby kuracjuszy przyjeżdżających z całego świata. To czas, kiedy powstaje budynek. Począwszy od roku 1823 funkcjonuje głównie jako pensjonat i hotel z restauracją pod różnymi nazwami, „Dom pod Lwemh czy „Cesarski Dwórh. W wieku XX, w czasach PRL-u obiekt funkcjonuje jako dom wczasowy „Modrzewh i zaczyna stopniowo podupadać. Na przełomie wieków XX i XXI funkcjonuje jeszcze dolna kondygnacja budynku, gdzie mieści się restauracja „Pod Lwamih. Po kilku latach lokal zostaje zamknięty i przez dwa lata stoi pusty, aż do momentu…

Szanowni Państwo podjęliśmy próbę odmiany tego miejsca i przywrócenia mu dawnego blasku. Krok po kroku, przez osiem miesięcy trwał remont restauracji „Pod Lwami. Mamy głęboką nadzieję, że jego efekt przypadł Państwu do gustu.

Jako gospodarze tego miejsca życzymy naszym Gościom miłych doznań kulinarnych oraz wspaniale spędzonego czasu.